Sprawdzone systemy kominowe dla domu

Wybieramy systemy kominowe

Innowacyjne kotły grzewcze zasilane olejem opałowym lub gazem wymagają stosowanie właściwie dobranych systemów odprowadzania spalin. Właściwie każdy komin powinien być w głównej mierze szczelny i trwały.

Jego kształt oraz dodatkowo sposób zamontowania powinien jednak umożliwiać jak najefektywniejsze odprowadzanie dymu z kotła grzewczego. W budynkach, w których stosowane są olejowe albo gazowe kotły grzewcze, dobrym rozwiązaniem okazują się systemy kominowe ze stali nierdzewnej. Dobieranie materiału do wyrobu kominów zależy w głównej mierze od temperatury spalin. Stal nierdzewna nadaje się do kominów przewodzących spaliny o niewysokiej temperaturze. W kotłach zasilanych opałem stałym wymagane jest stosowanie trwalszych materiałów. Blachy nierdzewne czy kwasoodporne doskonale radzą sobie z substancjami zawartymi w spalinach, jednak pod warunkiem, że ich temperatura nie przekracza 450 stopni Celsjusza. W kotłach grzewczych, w których spalany jest węgiel, należy stosować kominy ceramiczne.

Jeżeli już stalowy system kominowy przyłączymy do kotła generującego wysoką temperaturę spalin, na powierzchni blachy pojawią się ogniska korozji, która z czasami obejmie cały komin. W krótkim czasie użytkowania, taki system kominowy stanie się nieszczelny, a instalacja będzie wymagała remontu. Dlatego bardzo ważne jest profesjonalne podejście do zagadnień związanych z systemami kominowymi. Materiały, z których budowany jest komin, muszą być przystosowane do rodzaju opału. Nie bez znaczenia dla kondycji i trwałości systemów kominowych ze stali nierdzewnej jest sam kształt komina. Chodzi o to, ażeby wkład stalowy nie rozgrzewał się ponad miarę.

Innowacyjne technologie pozwalają na kształtowanie blach stalowych z ogromną dokładnością. Dlatego produkowane kominy metalowe są coraz powszechniej stosowane. Wyróżniają się wysoką estetyką oraz precyzją wytworzania.

Więcej: systemy kominowe fire.